Deklaracja dostępności

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w BIałymstoku imienia Stanisława Moniuszki zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy  serwisu internetowego Biuletynu Informacji Publicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

  • Data publikacji strony internetowej: 
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

- załączone skany dokumentów nie są przeszukiwalne

Przygotowanie deklaracji dostępności

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji:  
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:  

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Raport z informacjami o samoocenie dostępności

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Piotr Jankowski — mailowo piotr.jankowski@oifp.eu lub telefonicznie 509 361 361.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje dane kontaktowe,
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy,
  • sposób kontaktu zwrotnego.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Adres: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich al. Solidarności 77 00-090 Warszawa

Adres e-mail: biurorzecznika@brpo.gov.pl

Telefon: 800 676 676

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna


DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA – OPERA BEZ BARIER
Budynek przy ul. Odeskiej 1, 15-406 Białystok
Nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej już na etapie projektu był tworzony jako miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Budynek zdobył Złotą Statuetkę za najlepszy obiekt użyteczności publicznej przyznaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Grand Prix Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego jako „Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych”. Osoby z dysfunkcjami mogą liczyć na wsparcie pracowników Opery i obsługi widowni, którzy zawsze chętnie służą pomocą.

DOJŚCIE DO BUDYNKU, WEJŚCIE GŁÓWNE, FOYER
Po prawej stronie od wejścia głównego, w odległości ok. 20 m, znajduje się 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Drugie miejsce parkingowe znajduje się przy wejściu służbowym od ul. Kijowskiej.
Do budynku wchodzi się bezpośrednio z poziomu chodnika, a szerokość drzwi umożliwia wjazd do obiektu na wózku.
Całe foyer jest wykończone antypoślizgową nawierzchnią (kostką brukową, wykładziną), do szatni i toalet prowadzi łagodny podjazd z poręczami. Wysokość lady w szatni to 80 cm, a w kasach biletowych – 100 cm.

TOALETY
W foyer znajdują się dwie toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnością.

WINDY
W budynku znajduje się 5 wind, którymi dostaniesz się na każdy poziom Opery, 4 windy obsługiwane są samodzielnie, 1 winda – na taras widokowy – obsługiwana jest przez personel.
Część wind posiada pola przycisków w alfabecie Braille’a oraz sygnały dźwiękowe.

WIDOWNIA
Do większości poziomów widowni można dojechać windą (poza balkonem II). Miejsca, do których dostaniesz się bez pokonywania schodów to rzędy 1–3 i rząd 11 na parterze oraz miejsca 1–10 na balkonach: I lewym i I prawym (są to miejsca o ograniczonej widoczności). Przed zakupem biletu warto skontaktować się z pracownikami obsługi widowni lub kasy Opery.
Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, na widowni Dużej Sceny dysponujemy 4 miejscami dla wózków: parter prawy i lewy, po jednym miejscu przy rzędzie 1 i parter prawy i lewy po 1 miejscu przy rzędzie 2. Aby zapewnić maksymalny komfort osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, prosimy o zgłaszanie chęci przybycia na wydarzenie z 3-dniowym wyprzedzeniem pod numerem 85 306 75 06 (pon.–pt. w godz. 8.00–16.00) lub o informację podczas rezerwowania miejsc.

ZESTAWY SŁUCHAWKOWE
W Operze można skorzystać bezpłatnie z urządzeń wzmacniających dźwięk. Jeśli jesteś osobą niedosłyszącą i chcesz skorzystać z takiego udogodnienia prosimy o informację na 3 dni przed wydarzeniem pod numerem 85 306 75 06 (pon.–pt. w godz. 8.00–16.00) lub podczas rezerwowania miejsc.

PIES PRZEWODNIK LUB PIES ASYSTENT
Do Opery można przyjść z psem przewodnikiem lub psem asystentem, prosimy o informację na 3 dni przed wydarzeniem pod numerem 85 306 75 06 (pon.–pt. w godz. 8.00–16.00) lub podczas rezerwowania miejsc.

INNE UDOGODNIENIA
Opera i Filharmonia Podlaska jest wyposażona w system do tłumaczenia symultanicznego i audiodeskrypcji. O wydarzeniach realizowanych z wykorzystaniem powyższych technologii informujemy z wyprzedzeniem.
Minimum 15-osobowym grupom osób niepełnosprawnych przysługuje 1 miejsce dla opiekuna grupy.
Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich uprawione są do zakupu wejściówek ulgowych na koncerty/spektakle, których organizatorem jest Opera i Filharmonia Podlaska. Ich opiekunowie uprawnieni są do zakupu biletu ulgowego.

WAŻNE INFORMACJE
W budynku Opery znajdują się liczne przeszklenia (np. przy głównym wejściu, przy wejściu od strony amfiteatru, cała fasada od ul. Odeskiej), które mogą być słabo widoczne dla osób niedowidzących.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na portalu Pełnosprawny Białystok.

 

Budynek przy ul. Podleśnej 2, 15-227 Białystok
DOJŚCIE DO BUDYNKU, WEJŚCIE GŁÓWNE
W odległości ok. 30 m od wejścia głównego znajduje się 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku prowadzi łagodny podjazd.
Nawierzchnia w foyer to płytki podłogowe, z kolei w sali koncertowej – wykładzina.

TOALETY
Niestety w budynku nie przewidziano toalet dostosowanych dla osób z niepełnosprawnością.

WIDOWNIA
Na widownię można dostać się bez pokonywania schodów, należy wybrać drzwi znajdujące się najbliżej sceny. Do miejsc w rzędach I–VII prowadzi łagodny podjazd. Na widowni dysponujemy 6 miejscami dla wózków inwalidzkich – rekomendujemy miejsca z przodu widowni (rzędy dostawek i rzędy I–II) ze względu na mniejszą pochyłość podłogi. Aby zapewnić maksymalny komfort osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, prosimy o zgłaszanie chęci przybycia na wydarzenie z 3-dniowym wyprzedzeniem pod numerem 85 306 75 06 (pon.–pt. w godz. 8.00–16.00) lub o informację podczas rezerwowania miejsc.

ZESTAWY SŁUCHAWKOWE
Osoby niedosłyszące zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z urządzeń wzmacniających dźwięk. Jeśli jesteś osobą niedosłyszącą i chcesz skorzystać z takiego udogodnienia prosimy o informację na 3 dni przed wydarzeniem pod numerem 85 306 75 06 (pon.–pt. w godz. 8.00–16.00) lub podczas rezerwowania miejsc.

PIES PRZEWODNIK LUB PIES ASYSTENT
Do Opery można przyjść z psem przewodnikiem lub psem asystentem, prosimy o informację na 3 dni przed wydarzeniem pod numerem 85 306 75 06 (pon.–pt. w godz. 8.00–16.00) lub podczas rezerwowania miejsc.

INNE UDOGODNIENIA
Minimum 15-osobowym grupom osób niepełnosprawnych przysługuje 1 miejsce dla opiekuna grupy.
Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich uprawione są do zakupu wejściówek ulgowych na koncerty/spektakle, których organizatorem jest Opera i Filharmonia Podlaska. Ich opiekunowie uprawnieni są do zakupu biletu ulgowego.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Podmiot zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami obsługę z wykorzystaniem niżej wymienionych sposobów/środków wspierających komunikowanie się:
  • Kontakt za pomocą poczty elektronicznej,
  • Przesyłanie wiadomości tekstowych, w tym z wykorzystaniem wiadomości SMS, MMS lub komunikatorów internetowych.